Choď na obsah Choď na menu
 


Exkluzívne interview s Onurom Aksalom!

12. 2. 2011

Obrázok Na rozdiel od iných hercov, sa Halit Ergenç nedal strhnúť svojou nedávno získanou slávou. Drží sa pri zemi a ako sa zdá, až príliš. Nie je ani okázalý zbohatlík. Zdá sa, že má rád jednoduché veci. Nie je ani príliš vážny, ani príliš žoviálny. Udržiava rovnováhu, je správny chlap. Možno až príliš správny ...

Ako sa vám žije so slávou?
- Samozrejme, žijeme spoločne.

Vychádzate spolu dobre?
- Niekedy áno, inokedy nie. Niekedy zasahuje do môjho života až príliš. Nedá mi žiadnu šancu. Čas, ktorý som zvykol tráviť sám, sa veľmi zredukoval v porovnaní s minulosťou. Sotva kedy mám príležitosť byť skutočne sám. Dokonca aj ľudia v mojom okolí začali hovoriť o mojej práci a sláve, ktorú spôsobila. Aj v mojich osobných vzťahoch sa z času na čas dostávame k tejto téme. Takže času, kedy môžete zostať sám je menej. Tým, že zostanem sám, nemyslím osamelosť. Myslím  tým normálne rozhovory, smiech a zábavu počas rozprávania. Je veľmi ťažké vynechať tému moje slávy, keďže narastá každý deň. Tento rok je to ťažšie ako kedykoľvek predtým.

Ako táto skutočnosť ovplyvňuje váš život?
- Pohodlne sa túlam po uliciach. Môžem ísť kamkoľvek. Ľudia ma poznajú, prehodíme pár slov, odfotíme sa. Ale ak je tam príliš veľa ľudí, okamžite nájdem spôsob, ako sa odtiaľ dostať.

Čo vám sláva priniesla?
Dvere sa otvárajú oveľa ľahšie, keď chcem niečo urobiť.

Ako čo napríklad? Pri rezervácii v reštaurácii?
- Nie. Najprv urobím rezerváciu a potom nadiktujem svoje meno. Ale napríklad, nedávno sme robili kampaň proti rakovine prsníka. Moja prítomnosť v sále pritiahla na koncert viac ľudí. Používam slávu na takéto účely.

Aj keď bol váš otec herec a hudobník, vy ste študovali námorné inžinierstvo na univerzite, tým, že inžinieri a podnikatelia sa vo vašej rodine brali ako príklad. Potom zo školy odišli a študovali ste na konzervatóriu. Prečo ste o tejto možnosti neuvažovali skôr?
- Toto je moja povaha. Vždy chcem veci, ktoré ma budú "tlačiť dopredu" viac. Ale nemyslite si, že herectvo ma netlačí. Táto práca mi ide naozaj ľahko. V tej dobe si to však situácia vyžadovala. Vždy som mal túžbu niečo dokázať sám. Chcel som niečo, čo nevlastním a čo mi môže priniesť dokonca aj duchovné ťažkosti. Keď o tom teraz premýšľam, toto je záver, ku ktorému som dospel.

Takže ste si uvedomili, že tieto snahy boli márne, opustili ste školu a prišli ste na konzervatórium?
- Nie celkom. Uvedomil som si naliehavosť pocitov v mojom vnútri. Uvedomil som si, že som nedokázal svoje pocity k hudbe a spevu udržať pod kontrolou. Jediné, o čom som sníval, bolo dostať sa na javisko a spievať. Nebol som schopný vyrovnať sa s týmto pocitom, nemohol som ho udržať pod kontrolou. Niečo zo mňa vychádzalo ako pot vychádza z ľudského tela. Nemohol som sa tomu vyhnúť, a preto som opustil školu. Áno, v škole som sa naozaj nudil, ale známky som mal celkom dobré. To, že máte mozgové bunky na matematiku neznamená, že sa vo svojom živote musíte venovať matematike.

Už ste niekedy premýšľali o tom "Čo by sa stalo, keby som vyštudoval školu"?
- Samozrejme. Rozmýšľal som o tom veľa. Tiež som uvažoval o tom, že by som svoju prácu opustil, keď som mal ťažkosti. Pretože táto práca na vás tlačí veľa. To nie je ako ostatné profesie. Nemôžete dostať svoje mzdy a čakať na odchod do dôchodku ako dlhoročný, dobrý pracovník bez akéhokoľvek zasahovania. To nie je taká práca. Môžu prísť časy, keď budete hladný alebo ešte dôležitejšie, zostanete nezamestnaný. S hladom si nejako poradíte, ale je veľmi ťažké vyrovnať sa s nezamestnanosťou. Ak neviete hrať, neviete spievať, nemôže slúžiť svojmu účelu; to vedie k väčšej prázdnote a problémom ako nedostatok peňazí. V takých časoch som sa pýtal sám seba: "Mal som skončiť školu?". Boli chvíle, keď som si myslel: "Toto povolanie je naozaj ťažké. Budem schopný zvládnuť ho?" Ale nikdy som ho neopustil.

Mali ste mnoho povolaní.
- Áno. Pracoval som, aby som si zarobil peniaze. Montoval som bezpečnostné pásky na okná. To bola práca, ktorá sa mi veľmi páčila. Tá istá firma predávala mopy. Mopy poskytujú 30 percentnú výhodu pri čistení pracoviska. Čím je lepší mop, tým majú ľudia čistejšie nohy. Mop je dôležitou investíciou do pracoviska. Keď už hovoríme o tejto téme, existujú rôzne, neuveriteľné mopy! Pracoval som aj ako čašník a barman, keď som žil v USA. Roky som pracoval ako počítačový operátor. Pripravil som knihu o matematike. Vytváral som ročenky.

V minulosti ste povedali, že "by človek nemal mať v manželstve očakávania. Pokiaľ niečo očakávate a vaše očakávania sa nenaplnili, budete nešťastný. V manželstve nie je pochopenie, vytrvalosť, ani trpezlivosť." Môžete to dosiahnuť, dokážete naozaj resetovať vaše očakávania?
- Vo vašom vzťahu s niekým, ak pokúsite dať tomu človeku miesto, ktoré ste si pre neho šetrili vo svojej mysli a to by mohlo spôsobiť problém. Vzhľadom k tomu, že človek je len človek. Ona k vám príde s nejakou minulosťou. Ona nie je tá z vašej mysle. To je to, čo mám na mysli očakávaniami. Platí to vo všetkom. Ak pôjdete do kina s očakávaním, budete nespokojní, pretože ten film nebude spĺňať vaše očakávania. Film musí byť ochotný dať vám niečo, niečo, čo je preňho špecifické. Mali by ste byť pre to otvorení.

Čítali ste Rozprávky tisíc a jednej noci pred tým, než ste sa objavili v seriáli?
- Nie. Ešte som neskončil, pretože je to príliš dlhé.

Vaša sestra je mentálne postihnutá! Aký pohľad na svet vám dáva blízky vzťah s takýmto človekom?
- To vám dáva rôzne uhly pohľadu v rôznych časoch. Je to ďalší rozmer v mojom živote. Je to iný životný štýl. Beriete na vedomie, že existujú lásky, ktoré sa len zriedkakedy vyskytujú vo vašom svete. Lásku Šeherezády nemôžeme len tak ľahko zažiť za normálnych okolností. Každý má v láske určité nároky. Milujte bez nárokov a očakávajte čokoľvek. Je to veľmi zaujímavé.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.