Choď na obsah Choď na menu
 


Spoveď seriálovej Šeherezády: Problémy so sexom na pľaci!

13. 2. 2011

Mimoriadne šťastnú ruku mala televízia Markíza, keď stavila na turecký seriál Tisíc a jedna noc. Telenovela z krajiny, ktorej kinematografiu Slováci vôbec nepoznajú, totiž suverénne valcuje večerné vysielanie konkurencie.

Najskôr mala byť Tisíc a jedna noc nasadená v podvečernom čase o osemnástej hodine a to len počas reklamne nezaujímavého januára a následne sa mala presunúť na tv stanicu Doma. Po prekvapivom rozhodnutí kompetentných jej však pripadol ten najexkluzívnejší čas o ôsmej večer v utorky a štvrtky, pričom Turci z vysielania vytlačili špičkové americké seriály Myšlienky vraha, Mentalista, respektíve NCIS – Námorný vyšetrovací úrad.

Po odvysielaní prvých dielov Šeherezádinho životného príbehu ale seriál postupne obsadil aj piatok a stredu. Momentálne až štyri dní v týždni!

Hlavní hrdinovia tureckej telenovely našli lásku nielen v seriáli, ale aj v realite

Obrázok

Milión divákov

Rozhodujúcim argumentom jeho expanzie sú ohromujúce čísla sledovanosti prekračujúce milión divákov. Dokonca aj jesenné televízne hity ako Farmár hľadá ženu či dve talentové šou sa takémuto výkonu môžu len z diaľky prizerať. Nečudo, že médiami prešumeli informácie o tom, že telenovela dá do leta stopku aj obľúbenej Ordinácii v ružovej záhrade... Hovorkyňa TV Markíza Oľga Dúbravská však túto informáciu popiera. ,,Ordinácia bude pokračovať v jarnej vysielacej sezóne TV Markíza a o jej nasadení budeme divákov včas informovať,“ tvrdí bez ďalších podrobností. V každom prípade Tisíc a jedna noc by, pokiaľ ide o divácky potenciál, Ordináciou nahradiť dokázala viac než zdatne. Navyše, hoci idú dve časti po sebe, dielov by bolo dosť. Veď seriál ich má až 180! Ako sme sa však dozvedeli, toto je už dei nitívny počet a turecká produkcia nemá v pláne pridávať ďalšie série, ako je zvykom napríklad v Mexiku. Zaujímavé je, že seriál, nakrúcaný v tureckom Istanbule, otvára dvere na Slovensko ďalším podobným produktom danej krajiny. ,,Toto teritórium považujeme za bohatý zdroj tvorby, ktorá, ako sa zdá, je pre nášho diváka nová a atraktívna. To znamená, že uvažujeme,“ povedala O. Dúbravská na našu otázku, či Markíza rozmýšľa nad kúpou ďalšieho z tureckých seriálov.

 

Z hereckých partnerov seriálu Tisíc a jedna noc sa stali v súkromí manželia

Obrázok

Všade ho milujú

Skutočnosť, že seriálu sa v našich končinách tak darí, znie menej prekvapivo, keď sa pozrieme do iných krajín, v ktorých sa vysielal už dávnejšie. S obrovským úspechom sa po premiére 7. novembra 2006 stretol nielen doma, ale aj v Grécku, Bulharsku, Chorvátsku či Srbsku, kde sú jeho hlavní predstavitelia obdivovanými hviezdami. Milujú ho vlastne všade, kde sa vysiela a istá cestovná kancelária zo Srbska dokonca organizuje zájazdy na miesta, kde sa nakrúcal. „Veľmi ma prekvapila sledovanosť seriálu v Turecku aj v iných krajinách. Skutočnosť, že sa páčime rôznym ľuďom z rôznych krajín, svedčí o tom, že sme urobili dobrú prácu. Uvedené krajiny majú podobnú kultúru, ľudia sú veselí a priateľskí, čo je veľmi pekné. Aj v tom môže byť príčina popularity u týchto národov,“ povedala pre bosniansky denník Dnevni Avaz, krásna herečka Bergüzar Korel, ktorá vtedy ešte netušila, že telenovela bude úspešná aj v krajine s takou odlišnou kultúrou, ako je Slovensko. Podľa Bergüzar je bežné, že ľudia, ktorí pozerajú seriály, chcú vedieť všetko o ich hlavných hercoch, atmosfére na nakrúcaní aj po ňom. ,,Tak sa cítia bližšie k postavám a príbehu seriálu. A čo sa týka turistických zájazdov, tie sa napríklad organizujú aj do New Yorku, kde ľudia navštevujú miesta, kde sa nakrúcal Sex v meste. Tak sa stávajú súčasťou niečoho, čo dovtedy videli iba na obrazovkách.“

 

Bergüzar a Halit sa vzali v roku 2009

Obrázok

Bergüzar

Seriál začali nakrúcať, keď mala Bergüzar len 23 rokov a bola to jej prvá vážna filmová skúsenosť, hoci v rôznych televíznych projektoch sa objavovala od roku 1998. Navyše sa celkom oprávnene obávala reakcií divákov na milostnú zápletku – sex za peniaze. ,,Musím povedať, že posledné scény prvej časti sme ledva nakrútili,“ priznáva dievča z hereckej rodiny. ,,Napokon však všet ko dopadlo dobre. Potom som už nemala dôvod na obavy,“ tvrdí herečka, ktorá by podľa vlastných slov aj v reálnom živote pre zdravie svojho dieťaťa obetovala všetko. ,,Neexistuje nič, čo by som pre svoje dieťa neurobila,“ dodáva, i keď nie je šťastná, že si ju ľudia so Šeherezádou stotožňujú. Ako ďalej povedala pre denník Dnevni Avaz, s popularitou problémy nemá, keďže nikdy nedovolila, aby sláva ovplyvnila jej súkromný život. ,,Pozornosť médií a ľudí na ulici mi neprekáža, kým v nej cítim úctu ku mne a k tomu, čo robím.“ Kariéra v Hollywoode by bola podľa nej fajn, ale uvedomuje si, že tam vládne priveľká konkurencia. ,,Ľudia sa neštítia ničoho, len aby dostali úlohu, a ja nie som taký typ človeka ani herca. Neviem si predstaviť seba v tom hollywoodskom boji o prežite. Zatiaľ je pre mňa zaujímavejšia európska kinematografia,“ myslí si niekdajšia profesionálna volejbalistka, ktorá miluje spev aj tanec.

Obrázok

Halit

Druhou veľkou seriálovou hviezdou je Halit Ergenç, ktorý paradoxne s herectvom dlho nemal nič spoločné. Študoval technickú univerzitu (jeden rok aj operný spev) a neskôr pracoval ako počítačový technik a obchodník. K divadlu sa dostal až v roku 1996 a jeho herecká kariéra odštartovala o ďalšie desaťročie neskôr. Pred šiestimi rokmi, ešte pred nakrúcaním Tisíc a jednej noci, sa zoznámil s Bergüzar, ktorá bola vtedy ešte študentkou drámy. Halit bol pritom od nej o celých dvanásť rokov starší a už ženatý... ,,Je nám spolu tak dobre, že vekový rozdiel nepredstavuje žiadnu prekážku a my si ho nevšímame. V niektorých situáciách sa správam triezvejšie ja, inokedy on. Závisí to od okolností,“ povedala pre bosniansky denník herečka. Svadbu mala dvojica v roku 2009 a všetky turecké médiá boli počas nej v najvyššej pohotovosti. Najnovšie správy zo života prominentnej dvojice však nie sú najlepšie. Halit si totiž zavaril hlavnou úlohou v novom seriáli Muhteşem Yüzyil, v ktorom stvárňuje sultána Sulejmana I. Produkčná spoločnosť dostala po odvysielaní prvej epizódy viac ako 74-tisíc sťažností za zobrazenie háremu s nahými ženami či opíjajúceho sa vládcu. Okrem protestov verejnosti sa do celej veci zamontovali aj islamskí extrémisti a hercovi ide doslova o holý život, čo nesie najťažšie jeho manželka.

Krásna turecká herečka Bergüzar Korel alias Šeherezáda je hviezdou tituliek nielen doma, ale aj v celej juhovýchodnej Európe

Obrázok

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.