Choď na obsah Choď na menu
 


Za slávu platím krutú daň

28. 2. 2011

Obrázok Ako sa vám žije so slávou, ktorú vám priniesol seriál  Tisíc a jedna noc?
Seriál mi niekedy dosť rušivo zasahuje do života a nedáva mi žiadnu šancu byť aj niekým iným. Času, ktorý trávim sám, je podstatne menej. Vlastne takmer nikdy nie som sám. Aj moji najbližší začínajú hovoriť o mojej práci, o sláve, ktorú prináša. Začína to byť problém. Takže, podstatne zriedkavejšie  viem byť sám.  Ale byť sám pre mňa neznamená byť osamelým, znamená to rozprávať sa o všetkom, smiať sa a zabávať počas chatovania na internete. Je však čoraz ťažšie nechať túto zaneprázdnenosť a slávu za sebou, pretože pozornosť ľudí rastie každým dňom.

Predpokladali ste, že seriál bude jedného dňa taký úspešný?
Keď sme seriál nakrúcali, veľmi sme si to užívali, ale nikdy sme nepredpokladali, že seriál bude mať medzinárodný úspech. Vôbec sme na to nemysleli, prekvapilo nás to. Na začiatku sa úspech dostavil v arabských krajinách, napríklad v Dubaji, v Kuvajte. Keď sme sa o tom dopočuli, šli sme do Kuvajtu a stretli sme sa s fanúšikmi. Potom to malo úspech aj v Grécku a v severnej Afrike, následne sme zaznamenali obrovský úspech v krajinách na Balkáne. Je to pre nás zaujímavé a tešíme sa tomu, pretože, ako som povedal už na začiatku, túto prácu sme si veľmi užívali.

V Turecku ste určite megahviezda, no žijete aj inde...
Je skvelé, že sa v Európe pohodlne túlam nepoznaný po uliciach. No ani doma nemám problém ísť kamkoľvek. Ľudia ma poznajú, rozprávame sa, fotíme sa spolu. Istanbulčania si na nás už zvykli. Tam sa televízny seriál nakrúca takmer na každom rohu. Ľudia často vidia známe tváre z televízie či z filmu. Samozrejme, že sa na nás ľudia usmievajú, zhovárajú sa s nami. Je to také veľké spoločenstvo známych. No ak je okolo mňa príliš veľa ľudí, často hľadám spôsob, ako zmiznúť. Sláva mi doteraz všade otvárala dvere, čo je príjemné. Ale zistil som, že môžem svoju popularitu použiť aj úplne inak. Zapojil som sa napríklad do kampane pre Nadáciu rakoviny prsníka...

Vaša cesta k herectvu nebola priamočiara. Študovali ste námorné inžinierstvo na univerzite, podľa vzoru inžinierov a ekonómov vo vašej rodine. Až potom ste sa zapísali  na konzervatórium. Prečo ste túto svoju voľbu neprehodnotili už skôr?
To je pre mňa typické. Stále chcem veci, ktoré ma tlačia vpred. Herectvo pre mňa nie je príliš ťažkou výzvou. Robím tú prácu naozaj s ľahkosťou. Vždy som túžil dosiahnuť niečo, nad čím nemám úplnú kontrolu a čo môže byť pre mňa psychickou výzvou.

Predtým, ako ste sa stali hercom, ste mali aj iné povolania.
Áno, pracoval som hocikde, len aby som si zarobil. Montoval som bezpečnostné pásky na okná a nehanbím sa za to, že sa mi tá práca veľmi páčila. Keď som žil v USA, robil som čašníka a barmana. Napísal som aj knihu o matematike a vyrábal som ročenky. Tiež som sa živil ako operátor na počítači. Rozhodol som sa ísť do New Yorku, pretože som chcel vyskúšať prácu vo veľkom svete. Bol som však aj na niekoľkých konkurzoch a hral som v detskom muzikáli. V jednom momente som sa cítil stratený, nevedel som, čo mám od života očakávať. Cítil som, že po roku a pol už nechcem pracovať v New Yorku a v rovnakom čase som dostal ponuku z Turecka. Bolo to niečo ako znamenie. Chceli, aby som hral postavu v tureckom muzikáli. Bola to práca na tri až štyri mesiace. Plánoval som, že to vezmem a po štyroch mesiacoch sa vrátim späť do New Yorku. Ale hneď ako som priletel do Istanbulu, bolo mi jasné, že tu už ostanem. Odvtedy som v Amerike nebol ani ako turista. Pre tridsaťročného človeka nie je ľahké asimilovať sa v cudzej krajine. V USA mi prekážali najmä silné kultúrne rozdiely.

Mali ste niekedy vzťah, ktorý sa nepáčil vašej rodine, podobne ako v seriáli?
Nikdy som nemal až taký vážny vzťah, aby by som svoju partnerku prišiel predstaviť rodičom.

V jednom z rozhovorov ste povedali: „V manželstve by nemali byť     žiadne očakávania Ak niečo očakávate a nesplní sa to, budete     smutní. Pochopenie, vytrvalosť a trpezlivosť sa z manželstiev     akoby vytratili.“ Viete niečo také dosiahnuť a naozaj nemať žiadne očakávania?
Ak ste s niekým vo vzťahu, myslíte na neho, snívate o ňom, idealizujete si ho, no práve to spôsobuje problémy. Váš partner je tiež len človek. Prichádza k vám so svojou minulosťou. Nie je presne taká, akú by ste ju vy chceli. Toto mám na mysli, keď hovorím o očakávaniach. Je to naozaj tak. Ak zájdete do kina na film s očakávaniami, budete sklamaný, pretože ich film pravdepodobne nesplní. Film by vám mal dať niečo osobité, niečo zvláštne.

Čítali ste knihu Tisíc a jedna noc predtým, ako sa začal nakrúcať seriál?
Zatiaľ som ju nedočítal, je skutočne dosť dlhá.

Vaša sestra je mentálne postihnutá. Aký pohľad na svet a život vám táto skutočnosť dáva?
Dáva mi to rôzne pohľady v rôznych obdobiach. V mojom živote existuje iná dimenzia, je to iný životný štýl. Je jasné, že na svete sú aj iné druhy lásky.  Každý od lásky čaká niečo iné. Láska bez nárokov, bez očakávaní je veľmi zaujímavá.

Je medzi vaším životom a životom seriálového Onura nejaká paralela, akákoľvek podobnosť, okrem vašej ženy Bergüzar, samozrejme?
Ak sa pýtate na to, či sú v našich životoch podobné udalosti, tak to teda neviem. Onur je človek, ktorého by som chcel vo svojom živote ako priateľa, pretože je dôveryhodný, presný a precízny vo svojej práci. Ako hovorím, ako priateľovi by som mu dôveroval.

Počas nakrúcania seriálu Tisíc a jedna noc ste mali dosť dôvodov na depresie. Prišli ste o troch veľmi blízkych ľudí. Písalo sa o vás, že ste veľmi zosmutneli, no teraz sa zdáte byť šťastný a usmievavý.

Prešlo už veľa rokov a život ide ďalej. Samozrejme, občas na nich myslím.  Ľudia, ktorí niekoho stratili, ma určite chápu. Život ide ďalej a ja mám teraz syna Aliho, ktorý mi nádherne vypĺňa časť života, takže sa usmievam. Toto je asi najkrajšie obdobie môjho života. Viete, keď som unavený alebo sa trápim nad problémom, stačí, keď sa na mňa syn usmeje a všetko trápenie je preč. Veľmi sa tomu teším.

Chceli by ste mať viac detí?
Premýšľame nad tým a uvidíme, čo prinesie čas. Podobné veci sa asi nemajú plánovať. Moja žena Bergüzar pracuje podobne ťažko ako ja. Staráme sa o nášho syna Aliho ako najlepšie vieme a myslím si, že keď trochu povyrastie, môžeme premýšľať o ďalšom dieťati. Zatiaľ sme so ženou veľmi šťastní a neplánujeme nič prevratné v našom živote.

Na čom pracujete teraz? Vieme, o vás, že ste dosť zaneprázdnený.
Mal som viac ako rok dovolenku, no nedávno som nakrúcal dva celovečerné filmy a neskôr som sa okrem iného staral ešte aj o nášho syna Aliho. Teraz som začal pracovať na novom televíznom seriáli v jednej z tureckých televízií. Tá práca je relatívne náročná, je to veľký projekt, ale táto robota sa mi páči. Nový projekt je veľmi komplexný, pretože na ňom pracuje veľa ľudí. Dej je situovaný do šestnásteho storočia a svoje tam povedia aj kostýmy, budovy, účesy, jednoducho takmer dokonalý presun do inej doby.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.